Geleneksel bir malzemenin çağdaş uygulamaları

Dan Glasser, Villa E-21,Studio KO, n.p., n.d., Web, 08/08/2017

Tadelakt, Fas’da geleneksel yapılarda kullanılmış, geçmişi 2000 yıl öncesine dayanan bir bitiş sıvası uygulaması. Parlak kadifemsi bir görünüşe ve geniş renk yelpazesine sahip bu doğal malzemenin en önemli özelliği uygulandığı yüzeyde su yalıtım sağlaması. Bu özelliği ile, dış mekanlarda ve iç mekanlarda, su yalıtımı gerektiren yüzeylerde ek su yalıtım malzemesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Özellikle son yıllarda, tamamen doğal bir malzeme olmasıyla ekolojik mimari yaklaşımını benimseyen mimar ve kişilerin ilgisini çekmesiyle kullanımı yaygınlaşan bir uygulama. Estetik açıdan, yer, tavan, tezgah gibi çok çeşitli yüzeylere uygulanabiliyor olması, yekpare ve minimal bir etki yaratabiliyor. Geleneksel bir malzeme olması, homojen olmayan yapısı ve geniş renk yelpazesi mekanda etnik etki yaratmak için uygun bir seçenek oluşturuyor.

Geleneksel Tadelakt‘ın ana bileşeni kireç taşı (yanmış kireç taşı). Kireç taşının kum, kül ve su ile birleşiminden oluşuyor. Son haline gelmesini sağlayan öge ise doğal sabun. Alkali özelliği ile temizleyici olarak kullanılan sabun, bu uygulamada hijyen sağlamanın yanı sıra, Tadelakt sıvasının en önemli özelliği olan su yalıtım özelliğini veriyor. Sıvanın üstüne sürülen sabunun iç katmanlara sızması ve sıva ile kimyasal reaksiyonundan, su yalıtım özelliği ortaya çıkıyor.

Doğal ve estetik özellikleriyle Tadelakt sıvası, ekolojik yapı anlayışının geliştiği ve minimal tasarımların çokça tercih edildiği günümüzde, bitiş malzemesi ve su yalıtım elemanı olarak iyi bir seçenek oluşturuyor.